Geralt pro dospělé

20. února 2008 v 18:32 | Michael
Když se podíváte na krabici se Zaklínačem, najdete na ní PEGI rating hlásající, že hra je pro věkovou kategorii 18+. A hned vedle najdete loga vysvětlující, že obsahuje násilí a nadávky. Já bych přidal ještě erotiku, hazard, alkohol, drogy a rasismus; všech těchto složek hra obsahuje do sytosti. Jde ale o prvoplánovité a bezpředmětné prvky, nebo se opět objevil výjimečný titul, který z uvedeného umí vytěžit?
Odpověď je jednoduchá. V Zaklínačovi není nic bezpředmětné a autoři skutečně udělali maximum pro to, aby vše mělo svůj řád a své místo - a aby celá hra a všechny postavy působily maximálně přirozeně. A fantasy parafráze na moderní svět se všemi jeho nešvary by bez těchto nešvarů asi byla o ničem...
Násilí
Zrovna na násilí v Zaklínačovi není nic, co by vybočovalo z řady. Sem tam odlétne useknutá ruka či hlava, při boji stříká sousta krve... Prostě klasika. Trochu vybočují snad jen ultimátní útoky na sražené či omráčené protivníky, kterými zabijete kohokoli a cokoli na jednu ránu. Zde se již autoři nechali trochu unést, takže čas od času uvidíte nějaké parafráze na popravy; jindy se ale dočkáte spíše parodie na cirkusové vystoupení akrobata.

Alkohol a násilí vždycky chodí ruku v ruce
Ovšem boji násilí v zaklínačovi nekončí. Sapkowského svět je temný a zlý, takže někdy obrazem, jindy ale jen komentáři, si užijete poprav, lynčování, znásilňování, vydírání, vražd, šikany... Od všeho trochu. Ne, neděste se. I když po předchozím výčtu asi máte dojem, že Zaklínač je bůh ví jak úchylná hra na úrovni Postalu, není tomu tak. Je to jen hra parafrázující náš skutečný svět, a všechny tyhle věci jsou podávány tak, že mnohdy si je ani pořádně neuvědomíte. A když ano, spíše než aby vás znechutily jsou udělány tak, aby vás přinutily se zamyslet nad naší neherní realitou.
Nadávky a silná slova
Již včera, v článku o překladu, jsem psal o tom, že v Zaklínačovi všechny postavy mluví neuvěřitelně přirozeně. Šlechtici s noblesou, kněží s náboženským zápalem... A prostý lid mluví prostě sprostě. Dokonale, přirozeně a nenuceně. Pokud si někdy poslechnete rozhovor několika našich spoluobčanů lehce tmavší pleti, a pak si popovídáte třeba s wyzimským překupníkem Talarem, uvidíte sami, jak nepatrný bude v jejich řeči rozdíl.

My si nenadáváme. My si normálně povídáme
Ovšem ve hře se setkáte nejen s přímočarými nadávkami. Mnohdy se setkáte s různými narážkami na známé filmy či knihy, jindy jen o zajímavě vymyšlené slovní konstrukce. Ať tak či tak, co hry vždy sednou a perfektně ladí s její atmosférou.
Sex
Tak tohle je velmi zajímavá 18+ zaklínačská proprieta. Ve hře je celá řada (ženských) postav, s nimiž se můžete vyspat. Odměnou vám bude "karta" do sbírky; karta, ukazující danou ženštinu ve stavu minimálně polonahém.

A tyhle jsem taky sbalil
Co ale z toho, ptáte se? Kromě oněch karet nic, leda čas od času zajímavý dialog. A to je na tomhle celém to kouzelné. Svádění jednotlivých dam je někdy naprosto primitivní, jindy trochu složitější - a někdy vám dá pořádně zabrat. A je jen na vás, jestli vám to za to stojí. A co na to Geralt? Se svou pověstí proutníka rozhodně nebývá proti.
Hazard
Jedna z nepovinných miniher v Zaklínačovi spočívá v klasické hře v kostky. Dáte sázku, hodíte, navýšíte sázku, hodíte znovu... Kdo vyhraje dvě kola, bere bank. Jednoduché a užitečné - pokud se dostanete mezi profesionály, můžete během pár chvil snadno vyhrát (nebo prohrát) částky, které byste jinak jen těžko vydělávali. Jen to chce hledat stále nové a nové soupeře. A pozor - tahle hříčka je opravdu zábavná a i náš pan šéfredaktor jí propadl a namísto aby hledal další monstra na zabití a panny na svedení, běhá po Wyzimě a shání se po dalších hráčích!

Hazard, to je moje
Alkohol a drogy
Tak jako my v našem reálném světě, i Zaklínač se denně setkává s ožralci; a často i s feťáky. A někdy k nim i sám patří. Fisstech, místní obdoba heroinu, je ve Wyzimě velmi populární. Ostatně, pokud chcete, můžete si jej zkusit sami na sobě. Nečekejte ale žádné zázraky - fisstech vás oslabí, zpomalí, omámí a ve větším množství pošle do bezvědomí.
Ovšem tohle není jediná droga, kterou máte při hraní k dispozici. Dá se říci, že většina zaklínačských lektavrů jsou vlastně drogy, které vás nabudí, zvýší vám odolnost a podobně. Ale opět platí, že tahle hra si nehraje na žádnou krásnou realitu; a ani takovéto fetování není bez překážek. Všechny elixíry jsou toxické a pokud to s nimi přeženete, dojde k předávkování, které vás může klidně i zabít.
A alkohol? Poté, co jsem Geralta poprvé opil, jsem se zařekl, že již nikdy více - a toto předsevzetí důsledně dodržuji. Ono potácet se neuvěřitelně pomalu po městě, vidět dvojitě a v boji nebýt schopen pořádně zasáhnout ani obyčejného psa, to opravdu není ono. Ale hlavně ta rychlost a dvojité vidění, ty mě dostaly.
Rasismus
Herní prostředí je plné rasistických předsudků. Lidé nenávidí všechny nelidi a mutanty (zaklínače nevyjímaje) a jakožto vládnoucí rasa jim to dávají patřičně najevo. Politické procesy jsou na denním pořádku, a stále přibývá speciálních daní typu "daň z prodeje nelidského zboží", "daň za obchodování nelidmi" a podobně.

Rasismus v akci
A co na to trpaslíci a elfové? Ti na to jdou po svém. Malý národ lidi nenávidí a nijak se s tím netají, ale nic víc s tím nedělají. Zato elfové se někteří adaptovali, zatímco jiní se dali k tak trochu fašistické teroristické organizaci Veverek, která (slovy Zoltana) věří, že "šísování zpoza stromů jim zaručí rovnost." Inu, každý podle svého.
Všechny tyhle věci mají v Zaklínačovi své pevné místo. Slouží tu k navození a udržení atmosféry, tam prostě k pobavení; nikdy ale nevyzní naprázdno. A to je v dnešní době, kdy nálepka "18+" a zmíněné propriety většinou slouží jen k nalákání hráčů věku nevhodného, malý zázrak. Nemluvě o tom, jaký balzám na duši je takovýto přirozený svět po všech těch vyumělkovaných reálicíh či rádobydrsných samoúčelných trapárnách, kterými nás současný trh tak rád zásobuje.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama